ALÇAK BASINÇ ODASI (ABO)
4605
15 Eki 2019

ALÇAK BASINÇ ODASI (ABO) CİHAZI EĞİTİMLERİ

       Alçak Basınç Odası (ABO) cihazı bir vakum pompası tarafından oda içerisindeki havanın emilmesiyle hava basıncını düşürmektedir. Böylece yüksek irtifalardaki gibi düşük hava basıncı bulunan sanal bir uçuş ortamı elde edilmektedir. Cihaz 100.000 feet irtifaya çıkabilecek kapasiteye sahiptir. Alçak Basınç Odası cihazında 3 türlü eğitim verilmektedir. Bunlar;

Hipoksi Eğitimi: Hipoksi anlam olarak oksijen yetmezliğine bağlı olarak vücut fonksiyonlarının bozulması durumudur. Bu eğitimde uçucuların gerçek uçuş ortamında karşılaşabilecekleri oksijen yetmezliği, gaz genişlemeleri ve çeşitli fizyolojik problemler gösterilmektedir. Ayrıca bu problemlerden nasıl kurtulabilecekleri de yine bu eğitim aracılığı ile öğretilmektedir. İnsan fizyolojisi ve oksijen yetmezliği (hipoksi) süresi göz önünde bulundurularak 25.000 feette eğitim verilmektedir.

Kabin Patlaması Eğitimi: Günümüz uçaklarında bulunan kabin basınçlama sisteminin bozulması ile ani basınç değişiklikleri oluşmaktadır. Bu sebeple uçucular çeşitli fizyolojik problemlerle karşılaşabilmektedir. Bu eğitim ile uçucuların ani basınç kaybı ile yaşayabilecekleri problemler gösterilmekte ve ne gibi önlemler almaları gerektiği öğretilmektedir.

Gece Görüş Eğitimi: Hipoksinin gece uçuşunda neden olabileceği görüş problemleri 18 bin feette gösterilmekte ve alınması gereken önlemler öğretilmektedir.

 

 
TSK Sosyal Medya
Bağlantılar